PODZIEL SIĘ
Przeciwsłoneczny filtr mineralny

Stosunkowo od niedawna, bo od kilku sezonów, na naszym rynku kosmetycznym możemy znaleźć produkty z filtrem przeciwsłonecznym – mineralnym. Teraz jest najlepszy moment na wybór kosmetyku przeciwsłonecznego, którego będziemy używać praktycznie od zaraz aż do końca wakacji. Czy warto zdecydować się na zakup produktu z filtrem mineralnym? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Dla kogo kosmetyki z filtrem mineralnym?

Kosmetyki z filtrem mineralnym stworzono z myślą o osobach posiadających bardzo wrażliwe i alergiczne typy skóry. Takie osoby do tej pory miały problem z używaniem popularnych kosmetyków przeciwsłonecznych, ponieważ posiadają one w swym składzie filtry chemiczne, które bardzo często uczulają. Liderzy rynku kosmetycznego zaczęli szukać alternatywy, aby również takie osoby mogły skutecznie zabezpieczyć skórę przed poparzeniami słonecznymi i czerniakiem. Producenci szybko wpadli na pomysł zastosowania naturalnych substancji przeciwsłonecznych, ponieważ powszechnie wiadomo, że to, co naturalne, to najrzadziej uczula, jeżeli w ogóle. W ten sposób wynaleziono filtry mineralne, a raczej odkryto właściwości przeciwsłoneczne niektórych substancji, które znajdujemy w przyrodzie.

Filtry mineralne mogą używać wszyscy – nie tylko osoby uczulone. Najczęściej wybierane są przez ludzi, którzy zwracają uwagę na to, by nie dostarczać swojemu organizmowi zbędnej chemii np. z kosmetyków. Równie dużą popularnością cieszą się wśród rodziców, którzy pragną zabezpieczyć delikatną skórę dziecka w sposób zupełnie naturalny i zdrowy.

Na rynku możemy znaleźć kosmetyki dwóch kategorii. Jedne posiadają filtr mineralny i niewielki dodatek filtru chemicznego, a inne tylko naturalny czynnik ochronny.

Czy różnią się mineralne filtry przeciwsłoneczne od chemicznych?

Obydwa rodzaje ochrony przeciwsłonecznej różnią się sposobem działania. Filtry mineralne mają na tyle duże cząsteczki, że nie są w stanie przeniknąć do wewnątrz skóry, tylko tworzą na zewnętrznej warstwie naskórka ochronną powłokę. Powłoka odbija promienie słoneczne, czyli w sposób fizyczny chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego często filtry mineralne nazywamy fizycznymi. Filtry chemiczne tworzą reakcje chemiczne, które ochraniają skórę przed promieniowaniem UV.

Filtry mineralne to tylko dwa związki chemiczne: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide).

Filtry mineralne skutecznie chronią skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania UVA i UVB.

Zalety filtrów mineralnych:

  • nie tracą swoich właściwości ochronnych wraz z upływem czasu
  • nie tracą swoich właściwości pod wpływem tlenu

Najlepsze kosmetyki mineralne do ochrony przeciwsłonecznej to te, które zawierają obydwa wymienione wyżej filtry (dwutlenek tytanu i tlenek cynku). Obydwa związki uzupełniają się wzajemnie i tworzą najskuteczniejszą ochronę przeciwsłoneczną.

[Głosów:6    Średnia:4.3/5]