Rocznica

Rocznica

Produktów w kategorii: 40
Liczba produktów: 1 - 24 z 40

W naszym życiu jest wiele okazji do świętowania. Urodziny, imieniny, ślub, chrzest, pierwsza komunia. Celebrujemy też inne ważne dla nas chwile i wydarzenia. W ową tradycję uwznioślania ważnych dla nas chwil, poprzez zgromadzenie towarzystwa bliskich osób, przygotowanie lepszego niż zwykle posiłku, oprawę estetyczną, czy nawet muzyczną wpisuje s...

W naszym życiu jest wiele okazji do świętowania. Urodziny, imieniny, ślub, chrzest, pierwsza komunia. Celebrujemy też inne ważne dla nas chwile i wydarzenia. W ową tradycję uwznioślania ważnych dla nas chwil, poprzez zgromadzenie towarzystwa bliskich osób, przygotowanie lepszego niż zwykle posiłku, oprawę estetyczną, czy nawet muzyczną wpisuje się też świętowanie różnego rodzaju rocznic.

Lubimy przywoływać dobre wydarzenia ze swojego życia. Nie chcemy, aby odchodziły one w zapomnienie, przeciwnie - staramy się ciągle w pewien sposób przeżywać je na nowo, poprzez rozmowy na ich temat, oglądanie zdjęć, wzbudzanie wspomnień. I poprzez właśnie świętowanie.

Rok to po prostu pewien odcinek czasu. Jakiś okres. Upłynięcie roku oznacza, że Ziemia okrążyła Słońce i powróciła w dokładnie to samo miejsce, w jakim była przed 365 dniami. Że przeminęły wszystkie pory roku, miesiące, że zaszły wszelkie, związane z obiegowym ruchem Ziemi, zmiany w przyrodzie. Rok to dość dużo z perspektywy ludzkiego życia. A zatem napełnia nas radością, jeśli coś, co uznajemy za dobre i przyjemne jest z nami już rok. Albo nawet kolejny rok. Dlatego tak chętnie obchodzimy i świętujemy rocznice.

W jakie rocznice najchętniej obdarowujemy się prezentami?

Zdecydowanie wolimy pamiętać o rocznicach pozytywnych, przyjemnych, wzbudzających miłe wspomnienia i emocje. Te smutniejsze oczywiście również wspominamy, jeśli mają one znaczenie w naszym życiu. Ale to wesołe rocznice sprawiają, że rodzi się w nas chęć do celebrowania ich w gronie zaprzyjaźnionych osób, a może nawet do hucznego ich obchodzenia.

A huczne obchodzenie rocznic, to impreza, zabawa, taniec, prezenty, pięknie przybrana sala, sama radość!
Najczęściej obchodzoną rocznicą są... urodziny. Ten popularny skrót myślowy oznacza przecież rocznicę naszych narodzin. Urodziny, czyli rocznica narodzin dziecka, to też święto dla jego rodziców, którzy cieszą się z jego pojawienia się na świecie.

Innymi najczęściej obchodzonymi rocznicami są rocznice ślubu, czy po prostu rocznice związku. Obchodzenie rocznic ślubu jest zresztą do tego stopnia zakorzenione w tradycji, że kolejnym rocznicom, w zależności od stażu małżeńskiego pożycia, przypisane są nazwy. I tak na przykład pierwsza rocznica ślubu nazywana jest rocznicą papierową. Z czasem nazwy rocznic przybierają charakter coraz mocniejszych i szlachetniejszych materiałów. Rocznica piąta jest już rocznicą drewnianą, dziesiąta cynową, piętnasta kryształową. Kto wytrwa w małżeństwie lat dwadzieścia pięć, ten świętuje rocznicę srebrną. Złota rocznica czeka zaś na małżonków z aż pięćdziesięcioletnim stażem! Ale to nie koniec, bo czekają jeszcze rocznice: szmaragdowa, diamentowa, żelazna, kamienna, brylantowa, dębowa...

Małżeństwo najczęściej jest jednak ukoronowaniem miłości. Związek natomiast, porozumienie dusz między dwiema osobami zaczyna się dużo wcześniej. Wiele par świętuje - na różne sposoby, czy to romantyczną kolacją, czy prezentami - zatem kolejne rocznice ważnego dla nich dnia. Takiego, który był przełomem w ich relacji. Dzień, w którym się poznali, albo dzień, w którym jedno z nich po raz pierwszy wyznało miłość. A może dzień pierwszego pocałunku? Tę kwestię ustala już sama zainteresowana para.

Dzięki portalom społecznościowym łatwe staje się w dzisiejszych czasach pamiętanie o rocznicach nawiązania przyjaźni.

Jednak zdecydowanie słowo "rocznica" najczęściej i najmocniej kojarzy się ze świętowaniem stażu związku, czy to liczonego od momentu zapoznania się lub pierwszej randki, czy od dnia ślubu.

Dwa sposoby obchodzenia rocznic: intymnie bądź hucznie

Jako że rocznica najczęściej jest czymś, co dotyczy uczuciowej relacji pomiędzy dwiema osobami, bywa ona świętowana we własnym, maleńkim, zamkniętym i intymnym ich gronie. Bo też to, czego dotyczy jest intymne, zarezerwowane tylko dla tej drugiej osoby. Jest więc zrozumiałe, że nie wszystkie pary chcą obnosić się zewnętrznie ze swoim prywatnym świętem.

Bywa jednak przeciwnie - niektórzy partnerzy z chęcią dzielą się swoją radością z innymi organizując przyjęcie lub wyjście gdzieś dla grona bliskich.

Przyjęło się, że oficjalnie i głośno obchodzi się raczej rocznice ślubu. Natomiast te umowne daty, które para przyjmuje za początek swojej relacji, zwykle są jednak obchodzone po cichu i nikt, poza samymi zainteresowanymi o nich nawet nie wie.

Prezenty rocznicowe

Prezenty, jakie wręczane są z okazji rocznic można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich jest kategoria prezentu dla osoby, która rocznicę świętuje razem z nami. To oczywiste, że jeśli mam rocznicę ślubu, to jest to nie tylko moja rocznica, ale też rocznica mojego współmałżonka.

Prezent dla partnera, czy partnerki, którzy razem z nami świętują rocznicę będzie zdecydowanie różnił się od takiego prezentu, który podarujemy innej parze.

Prezenty dawane sobie wzajemnie, wewnątrz związku mogą mieć bardzo osobisty charakter, być nastawione na realizację takich potrzeb partnera, które wyraża on tylko w związku. Osoby tworzące relację znają się najlepiej i najbliżej, dzięki temu umieją odgadywać swoje pragnienia. Prezenty wymieniane pomiędzy "dwoma połówkami pomarańczy" mogą być też po prostu śmielsze, odważniejsze. Najbliższej osoby nie musimy się przecież krępować. Doskonale wiemy, jaka jest, znamy jej poglądy, upodobania, preferencje.

Co konkretnie może być prezentem rocznicowym dla partnera lub partnerki? Nic nie przebije pewnie popularności kwiatów, czy też elementów biżuterii, wręczanych przez mężczyzn paniom ich serc. Ale gama prezentów na rocznicę zdecydowanie nie musi się na tym wyczerpywać! Zwłaszcza, że już panie panom kwiatów raczej nie przyniosą, a i biżuterię mało który facet sobie ceni.

Najgorszą rzeczą przy wybieraniu prezentów jest popadanie w szablonowe myślenie. Właściwie dotyczy to prezentów na każdą możliwą okazję. Zastanawianie się nad tym, co wypada, wyszukiwanie w internecie porad prezentowych, pytanie o radę znajomych, czy rodziny - wszystko to niweczy kreatywność!

Prezentem może być tak naprawdę wszystko. Nawet rzecz, która w zamyśle jej twórcy nigdy nie miała znaleźć się na żadnej z prezentowych list, może się okazać prezentem dobrym, jeśli słusznie uznamy ją za coś, co sprawi radość obdarowanej osobie.

Ale istnieje przecież cały szeroki wachlarz przedmiotów wprost stworzonych, by być prezentami! Wybór jest nieograniczony. Przedmioty ładne, dobre jakościowo, wzbudzające emocje, które tylko czekają, aby trafić pod prezentowy papier i wstążkę.

Wracając do kategorii rocznicowych prezentów - drugą są prezenty dawane na cudzą rocznicę. Oczywiście nieczęsto uczestniczymy w obchodach nieswoich rocznic. Zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadkach małżeństw świętujących naprawdę imponująco długi staż swojego związku, że bywamy na taką uroczystość zaproszeni. I tak, jak w przypadku każdej uroczystości, tak i tutaj nieodłączny element stanowią prezenty.

Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku obdarowywania nobliwej i poważnej pary, pozwolić sobie możemy na odrobinę mniejszą frywolność w doborze prezentów, niż to czyniliśmy, wybierając podarunek dla najbliższej osoby.

Ale czy to od razu oznacza, że prezenty dla par celebrujących oficjalnie i hucznie rocznicę zawarcia małżeństwa mają być nudne? Nie! Zdecydowanie nie! Oczywiście możesz kupić obraz, wazon, zegar, albo inny zbieracz kurzu, bo to pierwsze, co przychodzi ci na myśl, gdy pada hasło: "prezenty". Możesz też jednak wysilić się nieco, dać szansę pomysłom, które nie przychodzą natychmiast, a nad którymi trzeba chwilę popracować. Możesz przynieść ze sobą na imprezę prezent wyjątkowy, oryginalny, mega inspirujący, wywołujący szczery entuzjazm, zaciekawienie i radość.

Psycholog od rocznicowych prezentów

Nic prostszego: kupić prezent. Idziesz do sklepu, rozglądasz się, ewentualnie prosisz miłą ekspedientkę o poradę, wykładasz kasę, prosisz o odklejenie ceny i zapakowanie. Zrobione. Prawda, że łatwo poszło?

Nic trudniejszego: kupić prezent trafiony i udany! Tak, to jasne, że osoba, którą obdarujesz ucieszy się pewnie i podziękuje. Tak wypada. Wypada przyjść na przyjęcie z prezentem i wypada za niego podziękować i wyrazić z niego zadowolenie. Wypada.

Ale czy oby na pewno chcesz wydawać pieniądze na coś, co wypada? Na pewno chcesz po prostu mieć z głowy zakup prezentu? Czy może jednak wolisz, aby twój prezent był bezkonkurencyjny, najlepszy, jedyny w swoim rodzaju, nie do zapomnienia? Zadowolisz się konwencjonalnym: "dziękuję", czy wolałbyś zamiast tego błysk szczerej radości w oku osoby odpakowującej prezent?

Lepiej zapomnij raz na zawsze o czołówce najpopularniejszych, standardowych prezentów! Otwórz się na nowe pomysły. Daj się zainspirować. Przyjrzyj się przedmiotom codziennego użytku i zastanów się, którym z nich przydałaby się ożywcza wymiana na lepsze, weselsze, zabawniejsze, bardziej charakterystyczne i cieszące oko.
Wszystko może być prezentem. Nie masz racji myśląc, że osobom w dojrzałym wieku wypada ofiarowywać wyłącznie staroświeckie bibeloty. W kwestii prezentów nie musisz się aż tak bardzo kierować tym, co wypada. Czasem wystarczy tylko zmienić nastawienie, a pomysły same przychodzą do głowy.

Chcesz, aby obdarowana przez ciebie osoba zapamiętała prezent od ciebie na zawsze? Zapomnij o konwenansach.

Przewertuj lepiej ofertę inspirujących, niecodziennych i prawdziwie rewelacyjnych prezentów. Znajdziesz tam prezent na każdą okazję, dla każdej osoby chodzącej po świecie.

Pomyśl, zastanów się, spróbuj sobie wyobrazić, poddaj refleksji - co ty sam chciałbyś dostać w prezencie, otrzymać za darmo? Gdyby to miała być jedna rzecz najlepiej trafiająca w twój gust i twoje potrzeby jednocześnie? A teraz pomyśl, co chciałaby otrzymać osoba, którą przecież znasz? Co naprawdę wywołałoby uśmiech na jej twarzy, zadowolenie, euforię, szczerą radość i ekscytację? Wazon...? Mikser...? Świeczka zapachowa...? Hmmm, czy może jednak coś innego?

Wysil się na oryginalność. Bo warto. Bo nie tylko otrzymywanie prezentów cieszy. Równie wielką frajdą może być ich dawanie. Ale tylko wtedy, gdy prezenty, które dajemy są przemyślane i wybrane z głębi serca i z pomysłem!

Zwiń tekst
Zobacz więcej