Co wybrać? Wosk, sampler, tealight, a może świeca?

Z czym kojarzy się marka Yankee Candle? Przede wszystkim z bogactwem kompozycji – od tych najbardziej naturalistycznych i jednoskładnikowych, po fantazyjne i mocno złożone. I ze świecami dostępnymi w kilku formatach, rzecz jasna. Sęk w tym, że o ile wybór idealnego zapachu nie stanowi zwykle problemu, to podjęcie decyzji o kupnie konkretnego produktu – tealightów, samplera, wosku czy dużego słoju – już tak.

Rozmiar tylko teoretycznie nie ma znaczenia. Jednak w aromaterapeutycznej praktyce to wielkość świecy decyduje w dużej mierze o intensywności zapachu i o tym, jak wydobywające się z wosku nuty będą oddziaływały na nasze zmysły. Tyle tylko, że największe słoje nie zawsze są najlepsze. A przynajmniej – nie w każdym wnętrzu i nie w każdych okolicznościach sprawdzają się tak, jakbyśmy tego chcieli.

Woski zapachowe, czyli pachnąca esencja w pigułce

Mogłoby się wydawać, że w pojedynku wosk kontra duża świeca urocze tarteletki nie mają najmniejszych szans na wygraną. Nic bardziej mylnego, bo woski zapachowe to nie tylko produkty przyjazne dla portfela i pozwalają na tworzenie własnych kompozycji, ale i są najbardziej efektywne w użyciu!

Tarteletka topi się przez około osiem godzin i wypełnia wnętrze intensywnym aromatem – nierzadko silniejszym od tego, który wydobywa się z pełnowymiarowej świecy. Jak to możliwe?

Woski, spośród pełnej gamy produktów Yankee Candle, zawierają najwięcej olejków eterycznych, a przez to urzekają naprawdę silnym zapachem. Są polecane do wszystkich wnętrz, lecz dopiero w wysokich i dość przestronnych pomieszczeniach, zamknięte w nich nuty mogą w pełni się rozwinąć. We wnętrzach o niewielkiej powierzchni zapach emitowany przez tarteletki, w niektórych przypadkach może być zbyt duszący, zanadto intensywny. Należy wtedy roztopić wosk jedynie na kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

Ponadto zwracamy uwagę aby korzystać wyłącznie z oryginalnych akcesoriów Yankee Candle, gdyż niezbyt mile zakończyć może się palenie wosków w nieprzystosowanych do tego złej jakości kominkach, czy podgrzewaczach z hipermarketów. Podobnie jest w przypadku najtańszych bezzapachowych tealightów, które kopcą się i wydzielają drażniący, chemiczny zapach. Zestawienie szlachetnych nut tarteletki od Yankee Candle z pseudoaromatem nadtopionego tworzywa i syntetycznego „wosku” tealighta z marketu to przepis na bombę biologiczną, a nie na wieczór z relaksem w tle.

Plusy wosków:

 • Niska cena (wosk można zakupić już od 5,25 zł w promocji zapach miesiąca)
 • Intensywność (woski zawierają najwięcej olejków eterycznych spośród wszystkich produktów Yankee Candle)
 • Możliwość tworzenia własnych kompozycji zapachowych
 • Wydajność (woski uwalniają aromaty przez około osiem godzin, a często nawet dłużej)
 • Największy wybór zapachów (ponad sto aromatów do wyboru i niemal nieograniczone możliwości tworzenia nowych kompozycji)
 • Najtańszy sposób do testowania zapachów, a w razie gdyby aromat nie przypadł do gustu można połączyć go z innym woskiem tworząc całkowicie nowy zapach
 • Wprowadza romantyczny nastrój podczas palenia przy zgaszonym świetle
 • Szybkość działania (aromat wydziela się już po kilkunastu minutach od roztopienia wosku)
 • Wielokrotne użytkowanie (wosk można podgrzewać wiele razy, aż do momentu gdy wyparują z niego wszystkie olejki i straci zapach)
 • Wyczuwalny zapach nawet do kilku-kilunastu godzin od zgaszenia podgrzewacza

Minusy wosków:

 • Aby korzystać z wosków należy posiadać kominek lub podgrzewacz
 • Aby roztopić wosk w kominku lub podgrzewaczu należy posiadać bezzapachowe tealighty
 • Początkowe trudności z usuwaniem zużytego wosku z kominka lub podgrzewacza lub podmianą na inny zapach

Tealighty – pachnące świetliki

Jeśli zależy nam na naprawdę miłych doznaniach – zapomnijmy o podgrzewaczach i drobnych świecach z niesprawdzonych źródeł. Zamiast tego zainwestujmy w kominki, świeczniki i tea lighty wysokiej jakości. Te ostatnie – palące się od 4 do 6 godzin – dostarczą nam nie tylko zapachowych, ale i wizualnych atrakcji.

Pozbawione olejków, neutralne świece to idealne podgrzewacze do kominków. A kiedy zdecydujemy się na wersję pachnącą i zapalimy ich kilka – wypełnią wnętrze subtelnym, urzekającym aromatem. Wyeksponowane w szklanych, kolorowych i dopasowanych rozmiarem świecznikach tea lighty stworzą romantyczną atmosferę w sypialni, a łazienkę zamienią w ekskluzywny i bardzo intymny salon SPA.

Sampler na dobry początek

Równie ciepły, przyjazny klimat wprowadzą do domowego wnętrza samplery Yankee Candle, czyli palące się przez około 15 godzin, oszczędne w formie świece, uznawane przez wielu miłośników aromaterapii za najlepsze testery zapachu.

Sprawdzają się jako próbniki konkretnych kompozycji i w wersji solo pięknie rozkwitają w niewielkich wnętrzach. Kiedy je zgrupujemy i umieścimy w szklanych, dekoracyjnych i zapewniających bezpieczne palenie świecznikach – odwdzięczą się silnym blaskiem, który rozświetli całe pomieszczenie.

Świeca szyta na miarę

Sampler to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z aromaterapią. Wydzielający się z jego wnętrza zapach może jednak nie zadowolić najbardziej wymagających „nosów”. Największym miłośnikom produktów Yankee Candle i osobom, które chciałyby otaczać się ulubionymi nutami przez naprawdę długi czas polecamy małe, średnie i duże świece.

Dostępne w trzech rozmiarach, wypełnione naturalnym, mocno nasyconym olejkami woskiem, niewymagające użycia świeczników czy kominków słoje to uczta dla zmysłów. Cudownie pachną, cudownie wyglądają i kreują we wnętrzu (a jakże!) cudowną atmosferę.

Małe słoje palą się od 25 do 40 godzin, przez cały ten czas uwalniając miarowy aromat. Świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których zbyt intensywny zapach mógłby być drażniący. Aby wydobyć z małej świecy pełnię kompozycji, dobrze jest ją palić przez co najmniej godzinę. Do tego, żeby jak najdłużej cieszyć się zamkniętym w niej aromatem, należy pamiętać o skracaniu knota specjalnymi nożyczkami i o używaniu gasidła.

Podobnych zabiegów „pielęgnujących” potrzebują też świece zamknięte w średnich słojach. Ich wosk topi się przez 65-90 godzin, wydzielając stały, dość silny aromat. Zapach rozwija się najmocniej po trzech godzinach palenia – nuty kompozycji wypełnią wtedy w subtelny, ale wyczuwalny sposób wnętrze całego dwu- lub trzypokojowego mieszkania!

A kiedy aromatem będziemy chcieli otulić wszystkie kąty domu – najlepszym wyborem okaże się świeca w rozmiarze XXL. Duże, dekoracyjne słoje służą przez 100-150 godzin i emitują (najsilniej wyczuwalny po około 3 godzinach od zapalenia knota) bardzo intensywny zapach. Aby zapewnić świecom optymalną żywotność należy, tak jak w przypadku wszystkich słoików od Yankee Candle, regularnie podcinać knoty i używać gasidła.