Przycinanie knota świecy – poradnik krok po kroku

Świece Yankee Candle – same z siebie – charakteryzują się naprawdę wysoką jakością wykonania. Doskonały, w pełni naturalny wosk, siła zamkniętych w nim aromatów i praktyczny, często bardzo dekoracyjny kształt – między innymi te cechy przekładają się na stale rosnącą popularność produktów Yankee Candle i na to, że świece sygnowane logo tej znanej firmy to propozycje uznawane za kultowe.

Nożyczki do knota

Dbałość w wyborze ingrediencji i nienaganne wykonanie to jednak nie wszystko! Nawet o najlepszą i wytwarzaną przez najbardziej renomowany brand świecę należy dbać. Jeśli tumbler czy wypełniony woskiem słój otoczymy szczególną opieką – świeca odwdzięczy nam się pięknym, długotrwałym zapachem, a jej palenie będzie procesem w stu procentach bezpiecznym i bezproblemowym.

Podstawą właściwego użytkowania świecy Yankee Candle powinna być odpowiednia regulacja długości knota, do podcinania którego warto używać profesjonalnych nożyczek.

Przycinanie knota

Nożyczki do knota są długie, odpowiednio wyprofilowane i idealnie dostosowane do kształtu dłoni. Ich użycie pozwala na precyzyjne i równe skrócenie knota do optymalnej, zalecanej długości – około 0.5 centymetra (liczone od powierzchni wosku). Jeśli knot okaże się zbyt długi, zbyt krótki lub przycięty nierówno – płomień będzie palił się nierównomiernie, a świeca zacznie dymić i kopcić.

Aby mieć pewność, że knot zostanie obcięty we właściwy sposób – należy używać profesjonalnych nożyczek. Długość knota dobrze jest sprawdzić już przed pierwszym rozpaleniem świecy. Jeśli będzie za długi – należy umieścić ostrze nożyczek nad nim (w pozycji 45 stopni), skrócić knot do wymaganej długości, a następnie wyrzucić jego odcięty nadmiar do kosza na śmieci. Skróconego knota nie wolno pod żadnym pozorem umieszczać w świecy.

Świeca nie powinna palić się dłużej niż przez 4 godziny. Po tym czasie należy ją zgasić przy użyciu gasidła (płomienia nie wolno zalewać wodą ani zdmuchiwać) i ostudzić. Kiedy świeca będzie wystarczająco chłodna – należy ponownie przyciąć knot do wysokości około 0.5 centymetra za pomocą trzymanych oburącz nożyczek.

Kiedy podczas jednej sesji wosk wypali się w połowie – dobrze jest zagasić świecę i (po jej ochłodzeniu) ponownie podciąć knot. Słoje i szklane naczynka w którym umieszczane są świece Yankee Candle są bardzo wytrzymałe. Jednak kiedy knot stanie się za długi i płomień dosięgnie ścianek naczynia – szkło może się niebezpiecznie nagrzać i niespodziewanie pęknąć pod wpływem wystawienia go na działanie zbyt wysokiej temperatury.

Regularne przycinanie knota do właściwej wysokości sprawi, że świeca będzie paliła się nie tylko pięknym, miarowym płomieniem. Skracanie knota wpłynie też ma wydłużenie czasu jej aktywnego wykorzystania. Właściwie, regularnie podcinany knot pomaga w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu roztopionego wosku, a przez to umożliwia ograniczenie ilości wydobywającej się ze świecy sadzy.

Obejrzyj wideoporadnik