kanały telewizji naziemnej

Telewizja naziemna jest dziś dostępna w formie cyfrowej. Możemy odbierać ją na kilka sposobów Dziś postaramy się podpowiedzieć, jak uzyskać dostęp do telewizji naziemnej. Zapraszamy do naszego poradnika.

Co jest potrzebne do odbioru TV naziemnej?

Niedawno nastąpiły znaczące zmiany w sposobie nadawania telewizji naziemnej, która teraz jest w pełni cyfrowa, co sprawia, że do jej odbioru konieczny jest tuner DVB-T2. Jest to kluczowy element umożliwiający dostęp do szerokiego zakresu kanałów dostępnych w ramach DVB-T2. Większość nowoczesnych telewizorów ma już wbudowany tuner DVB-T2, co ułatwia dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej bez potrzeby dodatkowego sprzętu. Aby sprawdzić, czy Twój telewizor jest gotowy do odbioru kanałów DVB-T2, wystarczy zajrzeć do jego specyfikacji technicznej lub po prostu podłączyć go do anteny i sprawdzić, czy jest w stanie wyświetlić cyfrowe kanały telewizyjne.

Aby cieszyć się telewizją naziemną dzisiaj, konieczne jest posiadanie telewizora z odpowiednim tunerem oraz anteny dobrze ustawionej na odbiór sygnału. W przypadku budynków wielorodzinnych często wystarczy podłączyć kabel antenowy do gniazdka z anteny zbiorczej. Wyjście antenowe, które służy również do podłączenia Internetu, jest zazwyczaj łatwo dostępne.

Jeśli jednak odkryjesz, że Twój telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2, co uniemożliwia dostęp do bogatej oferty kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, warto rozważyć jego wymianę. Istnieją również mniej kosztowne rozwiązania, takie jak zakup zewnętrznego tunera DVB-T2, który pozwoli na odbiór telewizji naziemnej bez konieczności inwestowania w nowy telewizor.

Mam starszy telewizor, co zrobić aby mieć możliwość odbierania?

kodowanie telewizji

W ostatnich latach doszło do zmiany sposobu kodowania telewizji. Spowodowało to, że na niektórych starszych telewizorach telewizja naziemna po prostu przestała działać. Część telewidzów zdecydowała się wtedy na wymianę sprzętu na nowy. Starsze telewizory, które nie odbierają cyfrowej TV naziemnej zwykle mają naprawdę wiele lat. Nie są zbyt energooszczędne, a jakość obrazu nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Być może mamy więc dobrą okazję, by wyposażyć się w nowoczesny sprzęt. Nowe telewizory nie tylko pozwolą na bezproblemowe odbieranie TV naziemnej, są też ekonomiczne, stylowe i często mają wiele dodatkowych funkcji. Smart TV pozwala choćby na podłączenie telewizora do Internetu – włączenie YouTube, serwisów VOD (np. Netflix, Disney+ i innych), a nawet granie w gry.

Wymiana telewizora na nowy jest oczywiście dość kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście jest też znacznie tańszy sposób na odzyskanie dostępu do naziemnej TV. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni tuner DVB-T2. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, z jednej strony podłączamy je do telewizora (np. kablem HDMI), z drugiej – do anteny telewizyjnej. Jeśli nie masz takiej anteny, także ją należy kupić. Warto wcześniej sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania nie ma dostępu do zbiorczej anteny (np. na dachu kamienicy lub bloku) – to prostszy sposób, niż podłączenie dodatkowej anteny. Następnie w telewizorze ustawiamy jako źródło obrazu wejście, do którego podłączyliśmy tuner DVB-T2. Uruchamiamy go i przeprowadzamy konfigurację – wyszukanie kanałów telewizji naziemnej. Możemy też ustawić je w wybranej przez siebie kolejności, czy usunąć niechciane stacje telewizyjne. Lepsze tunery nierzadko mają opcję sterowania zarówno tunerem, jak i telewizorem przy pomocy jednego pilota. W tańszych urządzeniach konieczne będzie natomiast każdorazowe korzystanie z dwóch pilotów. Może być to nieco niewygodne, pamiętajmy jednak, że kupno tunera jest wielokrotnie tańsze, niż wymiana telewizora.

Alternatywa dla telewizji naziemnej? – wypisanie TV satelitarnej, VOD, etc. tu zdanie zachęcające o przeczytaniu więcej o TV i VOD na NANO

Alternatywa dla telewizji naziemnej

Dla wielu widzów telewizja naziemna jest podstawowym źródłem informacji i rozrywki. Są jednak także inne sposoby na oglądanie ulubionych filmów, seriali i różnych programów. Często wybierana alternatywą dla cyfrowej TV naziemnej jest telewizja kablowa. Musimy za nią zapłacić, a dostawca telewizji dostarczy nam dekoder niezbędny do włączenia telewizji. Inna opcja to telewizja satelitarna, która wymaga od nas montażu anteny satelitarnej, a także dokupienie odpowiedniego dekodera. Wiele kanałów telewizji naziemnej możemy też oglądać za darmo przez Internet. Są dostępne z poziomu komputera, telewizora smart, a nawet smartfona.

Bez dwóch zdań dziś świetną alternatywą dla TV naziemnej są platformy VOD. Netflix, HBO Max lub Disney+ pozwalają na oglądanie oglądanie filmów i seriali w bardzo wygodny sposób. Nie musimy dostosowywać swoich planów do programu telewizyjnego danej stacji, ani oglądać reklam. Za niewielką opłatą (od 20 do 60-70 złotych miesięcznie) otrzymujemy dostęp do całej bazy treści w danym serwisie – możemy je włączyć w każdej chwili. Wygodnymi opcjami są możliwość zatrzymania filmu lub serialu w dowolnym momencie. Aplikacja zapamiętuje ten ruch, gdy znów włączymy program, zacznie się odtwarzanie od momentu, na którym ostatnio skończyliśmy. Lista dostępnych produkcji stale się zwiększa, coraz częściej w VOD obejrzymy też koncerty, a nawet transmisje z wydarzeń sportowych.

Zapraszamy też na blog NANO Komputronik, który dostępny jest pod adresem nano.komputronik.pl. Znajdziesz tam więcej informacji na temat telewizji naziemnej, a także filmów i seriali na różnych platformach VOD. W NANO przeczytasz o nowościach na VOD, znajdziesz ranking najlepszych produkcji na każdej platformie, a także dowiesz się wiele na temat naziemnej TV cyfrowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here